Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 154 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Żeganj Karolu...

niedziela, 04 listopada 2007 19:50

Przpraszam,ze piszę tak późno, dowiedziałem się dopiero tydzień temu, a wtedy nie mogłem nic napisać, bo znów zawiódł mnie serwer.

Z trudem i żalem w sercu przkeazuję Wam tę smutną wiadomość.

Dnia 10.10.2007 r. odszedł od nas Karol Sabath, populyzator nauki, wybitny paleontolog, i zaciekły wróg kreacjonizmu, a zarazem człowiek o nietuzinkowym poczuciu humoru.

Był populyzatorem nauk przyrodniczych, człowiekiem o ogromnej wiedzy, którą umiał się dzielić z innymi pasjonatami nauki.

Moim zdaniem największy autorytet w dziedzinie paleontologii, którego zacząłem podziwiać jako mały berbeć, od czasu wystąpienia w telewizyjnym studio, prowadzonym w czasie emisjii serialu " Wędrówki z dinozaurami" w TVP2. Prowadził tam wykłady na temat życia dinozaurów, które w swą formą mogły zaciekawić nawet najmłodszych widzów jak i dostarczyć wielu przydatnych informacjii na temat życia tych wielkich gadów, których Karol był miłośnikiem.

Był i zawsze będzie, przykładem tego, w jaki sposób powinniśmy rozwijać swoje naukowe pasje, z jaką energią i zaangażowaniem podchodzić do swoich naukowych poglądów i zainteresowań.

 Żegnaj Karolu, w naszych sercach będziesz zawsze żywy.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (19) | dodaj komentarz

Nowy Spirifer.

czwartek, 30 sierpnia 2007 9:03
 Witam wszystkich! Chciałbym oświadczyć ,że stałem sie czlonkiem Towarzystwa Geologicznego " Spirifer". Zadaniem każdego członka stowarzyszenia jest popularyzowanie wśród społeczeństwa Nauk o Ziemi, ja nie jestem wyjątkiem. Na razie prowadzę tylko tego bloga, ale juz wkrótce zakres moich działąń wybiegnie poza sieć.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (33) | dodaj komentarz

Wyprawa do Szklar.

czwartek, 23 sierpnia 2007 17:00

Dnia 22.08. 2007 r. obyła sie mineralogiczna wyprawa do Szklar.  Myślę, ze tamtejszej mineralizacjii nie trzeba nikomu przedstawiać.  Teraz i my ekipa w składzie: Przemysałw Kiereta, Jakub Witowski, Ezdrasz Filipczyk i Tomasz Czarnecki, postanowiliśmy podbić tamtejsze, słynne już, serpentynity.

Wyruszyliśmy z Kłodzka o godz. 10:00. 40 minutowa podróż zleciała nam szybko, na pogdanakach na temat minerałów, zwłaszcza tych występujacych w Szklarach.   Wprawdzie wiedzieliśmy ,ze nie ma co liczyc na jakieś spektakularne sukcesy, ale i tak byliśmy bardzo podekscytowani myslą, że za kilka chwil znajdziemy się w Szklarach, miejscu gdzie niejeden zbieracz rozpoczynał swoja mineralną przygodę, tak też miało być w przypadku Ezdrasza i Tomka.                                                                        

Gdy dotarliśmy do Szklar trzeba najpierw było zdobyć odpowiedni sprzęt. Z racji tego, ze zanosiło sie na " ostre kopanie" nie chcieliśmy brać ze sobą zbyt cięzkiego żelastwa, tylko wykorzystać wszechobecne znajomości pana Przemka. I tak stare, ale solidne poniemieckie kilofy porzyczyliśmy od jego starego kolegi. Pełni zapału ruszyliśmy najapier na starą hałdę, gdy tam dotarliśmy, Przemek Kiereta rzekł do nas: " Witajcie piraci u stóp Eldorado"!

Moim pierwszym znalezionym okazem był ładny chrzyopra, co prawda nie taki jaki bym sobie wymazrył ,ale nie dokońca zwietrzały i całkiem sporych rozmiarów.

przez ok. 30 min przeszukiwania hałdy znaleźliśmy nieopodal niej całkiem spory wykop, a w nim żyłkę opalu i chalcedonu, a także żyłę chryzoprazu, niestety zwietrzałego.  około 45 minutach kopania udaliśmy sie w druegie miejsce, które wskazał nam pan Przemek,doświadczony już zbieracz, jako miejsce występowania opali. Zmierzając tam słyszeliśmy w oddali dźwięk młotków, Czyżby inni wielbiciele minerałów...?

Kiedy dotarliśmy na miejsce, gdzie występowały opale przystąpilismy do poszukiwań.  Na początku " siedzieliśmy na żyle" odłupując różnej wielkosci kawałki mlecznego opalu jak i czarnego wymieszanego z mlecznym. Doszliśmy jednak do wniosku,że tak wielki trud sienie opłaca, gdyz opale leżą wszędzie na zboczu. Szybko je zebraliśmy i postanowiliśmy sie wybrać w trzecie miejsce. Po drodze oglądając nasze znalezione opale, odszlismy do wniosku, ze dwaj moi koledzy Ezdrasz i Tomek znaleźli coś co bardzo przypomina opal ognisty, niestety ba okazy nie wykazywały efekty opalesencji. Mnie trafił sie ładny okaz opalu mlecznego.

Naszym następnym przytsankim była skałka ( zwietrzały serpentynit) porzecinanal icznymi żyłkami magnezytu, którego pełno też było w rumowisku. Przeszukujac rumowisko, wśród fragmentów zwitrzeliny natrafiliśmy na ładne okzy chalcedonów i azbestu chryzotylowego. Mnie trafiły sie wyjątokowo ładne okazy azbestu.

Po zakończeniu poszukiwań azbestu chryzotlowego postanowlilismy już wracać. Męczyła nas tylko jedna myśl: " Kto oprócz nas przebywa teraz w Szklarach"? Postanowiliśmy to sprawdzić, kierujac sie ku odgłosom młotków. Sądząc po dźwiękach jakie słyszelismy, była to całkiem spora grupa ludzi. Kiedy dotarlismy na miejsce gdzie przebywała owa grupa zbieraczy, rzuciliśmy w ich kierunku doniosłe pozdrwoienie. Wtem podszedł do nas pewien miły pan. Był to pan Sochaczewski i porowadził on wyprawę dla adeptów Spirifera, potężnego , zanego na całą Polskę Towarzystwa Geologicznego. Kiedy dowiedziałem sie, ze mamy do czynienia za adepatami Spirifera z Warszawy, powołałem siean słowa pana Tomasza Praszkiera, który wspomniał mi wcześniej, ze w Szklarach będzie w tym dniu dużo ludzi . Pan Sochaczewski odparł ,ze jemu też pan Praszkier wspominał o poszukiwaczach minerałów, którzy mieli w tym dniu odwiedzic Szklary. Tak wiec bylismy o właściwej porze we właściwym miejscu. :-)

młodzi adepci Spirifer przeczesywali własnie pobliską hałdę, więc poszliśmy z nimi. Znalazłem tam ładny okaz prasloitu.

Potem uczknęliśmy też troszkę z chryzoprazowej żyły, niestey również zwietrzałej.

Wkońcu musieliśmy sie ostatecznie pozegnać ze Szklarami i adeptami Spirifera, to drugie przyszło nam szczególnie ciężko. Myślę ,ze obie strony ucieszyły sieze spotkania. I tak po pożegnaniu się ze Spiriferem udaliśmy się w drogę powrotną.

                                                                     KONIEC


Podziel się
oceń
1
2

komentarze (27) | dodaj komentarz

Wyprawy mineralogiczne

sobota, 18 sierpnia 2007 19:51

W przyszłym tygodniu naprawdopodobniej udam siena dwie wyprawy mineralogiczne. Do Szklar na słynne już serpentynity oraz do Kamieńca- Suszyny, by znaleźć owoce mineralizacjii tamtejszych melafirów.

Wszytsko już wkrótce w dziale: "Relacje z wypraw"...


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Foty szmaragdu.

piątek, 17 sierpnia 2007 11:02
Już wkrótce w galerii minerałów, zgodnie z prosbami, pojawią się fotki okazu szmargdu ze Strzelina.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (18) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


sobota, 20 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  917 304  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

O moim bloogu

Mój blog jest poświęcony moim największym pasjom, mineralogii i paleontologii.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 917304

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl